PRAKTYCZNE PORADY I POMYSŁY NA ARANŻACJE
Trudno wyobrazić sobie wykonywanie wielu prac pielęgnacyjnych i porządkowych w ogrodzie bez dostępu do specjalistycznych elektronarzędzi. Kosiarka, piła łańcuchowa, myjka ciśnieniowa czy dmuchawa do liści to kilka przykładów spośród wielu rodzajów urządzeń ogrodowych, które ułatwiają utrzymanie terenów zielonych w nienagannym stanie. Choć są projektowane z myślą o intensywnej eksploatacji w trudnych warunkach, tak z biegiem czasu ich sprawność będzie spadać. Można jednak spowolnić ten proces poprzez prawidłową konserwację sprzętu i przechowywanie go w odpowiednich warunkach. Nie zamykaj tej strony jeśli chcesz dowiedzieć się, jak należy dbać o elektronarzędzia ogrodowe, aby wydłużyć ich żywotność!
Czego dowiesz się z artykułu?
Korozja to jeden z najgorszych „wrogów” większości narzędzi ogrodowych. Nawet z pozoru niewielkie jej ognisko może w krótkim czasie objąć dużą powierzchnię metalowego elementu. Rdza znacząco skraca żywotność takiego sprzętu i jest dość częstą przyczyną jego przedwczesnej awarii. Niestety w wielu przypadkach naprawa takich usterek okazuje się nieopłacalna lub nawet niemożliwa do wykonania.
Zwykle głównym powodem takiej degradacji elektronarzędzi jest przechowywanie ich w niewłaściwych warunkach:
Co wymaga podkreślenia, powyższe czynniki sprzyjają pojawianiu się korozji i jednocześnie są bardzo niekorzystne dla elektroniki znajdującej się w urządzeniach elektrycznych. Należy więc przechowywać je pod dachem, a najlepiej w suchym i dobrze wentylowanym wnętrzu, np. w piwnicy lub garażu. Jeśli nie dysponujesz takimi pomieszczeniami lub masz w nich bardzo mało miejsca, istnieje dla nich świetna alternatywa – domki ogrodowe.
To proste i tanie, ale jednocześnie niezwykle praktycznie konstrukcje budowane w ogrodzie. Są łatwe w montażu, stanowią ciekawą ozdobę terenu zielonego i przede wszystkim umożliwiają bezpieczne przechowywanie wszystkich narzędzi ogrodowych.
Jedną z ważniejszych zasad prawidłowej eksploatacji wszystkich rodzajów elektronarzędzi ogrodowych jest ich regularne czyszczenie. Pod tym pojęciem kryje się robienie tej czynności w zasadzie po każdym dłuższym ich użytkowaniu. Tak mówi teoria, natomiast w praktyce niestety rzadko kiedy jest to możliwe, gdyż zazwyczaj po prostu brakuje nam na to czasu.
Warto jednak chociaż kilka razy w sezonie poświęcić chwilę na to, aby oczyścić wszystkie swoje urządzenia i akcesoria ogrodowe, usuwając z nich:
Większość z tych zanieczyszczeń można szybko zetrzeć suchą szmatką. Kategorycznie unikaj stosowania szorstkich akcesoriów (np. szczotki lub twardej gąbki), gdyż mogą one porysować powłoki ochronne na metalu, co grozi pojawieniem się korozji. Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe i chcesz użyć wody z detergentem, rób to ostrożnie, aby nie zalać silnika oraz elektroniki znajdującej się w urządzeniach.
Raz w roku powinieneś jednak przeprowadzić dokładne czyszczenie elektronarzędzi – na koniec sezonu ogrodowego po ostatnim użyciu każdego z nich. W pozostawione na tych urządzeniach zanieczyszczeniach może gromadzić się wilgoć sprzyjająca korodowaniu metalowych elementów.
Niektóre ruchome elementy elektronarzędzi ogrodowych należy regularnie pokrywać smarem lub specjalnym olejem. Zabieg ten ma na celu ochronę mechanizmów przed zatarciem oraz korodowaniem, a więc prawidłowo wykonywany wydłuża ich żywotność. Smarować należy m.in. łożyska, dźwignie oraz przekładnie.
Częstotliwość przeprowadzania tego procesu oraz ilość i rodzaj używanych w nim środków smarnych, uzależnione są od rodzaju narzędzia. Z tego powodu zawsze zapoznaj się z zaleceniami jego producenta w zakresie okresowej konserwacji – informacje takie znajdziesz w instrukcji obsługi. Zwróć także uwagę na to, że niektóre urządzenia mają zbiorniki na olej, który trzeba na bieżąco uzupełniać. Przykładem są piły mechaniczne – w nich łańcuchy muszą być nieustannie smarowane.
Przy okazji każdego czyszczenia elektronarzędzi ogrodowych, warto zweryfikować ich ogólny stan techniczny. Nie jest to proces trudny i czasochłonny, a pozwala z odpowiednim wyprzedzeniem reagować na ewentualne problemy, które w niedalekiej przyszłości mogą skutkować poważną awarią.
W urządzeniach tych należy kontrolować stan przede wszystkim:
W przypadku bezprzewodowych elektronarzędzi należy także kontrolować stan podłączanych do nich akumulatorów. Znajdujące się na nich styki muszą być czyste, suche i wolne od uszkodzeń.
Pamiętaj więc, aby regularnie czyścić swoje elektronarzędzia ogrodowe oraz kontrolować ich stan techniczny. To czynności proste i zajmujące niewiele czasu, a prawidłowo wykonywane pozwalają na znaczące wydłużenie żywotności tych urządzeń. Oprócz tego koniecznie przechowuj je w odpowiednich warunkach – z dala od wilgoci, zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi i promieniowaniem UV. Jeśli chcesz zorganizować takie miejsce poza domem, postaw na domki narzędziowe. Są niezwykle praktyczne i mają solidną konstrukcję, a do tego możesz wybierać spośród wielu ich wersji różniących się wielkością, stylistyką oraz kolorem – zapraszamy do składania zamówień!