PRAKTYCZNE PORADY I POMYSŁY NA ARANŻACJE
Cieknąca bateria łazienkowa to jedna z najczęstszych usterek hydraulicznych pojawiających się w naszych domach. Dźwięk towarzyszący nieustannemu kapaniu wody do umywalki, wanny czy kabiny prysznicowej może być irytujący. Do tego w armaturze szybciej niż zwykle pojawiają się trudne w usuwaniu osady z kamienia. Problem ten z biegiem czasu będzie się pogłębiać, a to przełoży się na wzrost rachunków za wodę, a w skrajnych przypadkach może skończyć się nawet zalaniem łazienki. Warto więc reagować natychmiast po jego wystąpieniu, co wcale nie musi wiązać się z koniecznością skorzystania z kosztownych usług hydraulika. Powody takiej usterki często są błahe i da się je szybko oraz tanio usunąć we własnym zakresie. Jeśli chcesz podjąć się tego zadania, mamy dla Ciebie kilka wskazówek związanych z diagnozowaniem oraz naprawą cieknącej baterii łazienkowej!
Czego dowiesz się z artykułu?
Wbrew pozorom woda w łazience może cieknąć nie tylko z baterii, która z różnych powodów uległa rozszczelnieniu. Dlatego, zanim zabierzesz się do jej demontażu, upewnij się, że to właśnie ten element jest źródłem problemu. Wycieki mogą być spowodowane również m.in.:
Gdy wyeliminujesz powyższe źródła nieszczelności, możesz skupić swoją uwagę na baterii łazienkowej – przed jej zdemontowaniem koniecznie zakręć zawór doprowadzający do niej wodę. Ponieważ często składa się ona z wielu drobnych komponentów, zacznij od sprawdzenia, czy wszystkie z nich są dobrze dokręcone. Czasem tak błaha usterka okazuje się źródłem nieszczelności i jej naprawienie we własnym zakresie zajmuje dosłownie chwilę. Koniecznie oceń także stan techniczny tego elementu – jeśli na jego obudowie widoczne są pęknięcia i to nimi cieknie woda, trzeba wymienić go na nowy.
Najczęściej jednak bateria umywalkowa przecieka z powodu uszkodzonych uszczelek lub zużytej głowicy. Obie te awarie możesz usunąć we własnym zakresie – wystarczy odrobina chęci i dowolny klucz nastawny.
Uszkodzenie uszczelek to zdecydowanie najczęstszy powód wycieku wody z baterii w łazience. To niewielkie, ale bardzo istotne elementy, które zazwyczaj wykonane są z gumy lub silikonu. Uszczelniają różne połączenia dzięki swojej elastyczności, jednak z biegiem czasu tracą tę właściwość w wyniku ich naturalnego starzenia się i zużywania. Parcieją i pękają lub robią się bardzo twarde, przez co woda zaczyna przedostawać się pod nimi.
Uszczelki w bateriach łazienkowych znajdują się w nakrętkach wkręcanych na rury wodociągowe, w okolicy głowicy, oraz w zakończeniu wylewki (miejscu jej połączenia z baterią).
Wymiana każdej z nich jest zadaniem łatwym i wiąże się jedynie z odkręceniem kilku nakrętek, do czego wystarczy użyć najprostszego klucza nastawnego. Jednak nawet jeśli źródłem nieszczelności jest tylko jedna uszczelka, warto prewencyjnie zmienić je wszystkie. Koszt kompletu tych akcesoriów jest niewielki, a decydując się na założenie go, unikniesz konieczności ponownego rozbierania baterii łazienkowej w niedalekiej przyszłości. Jeśli bowiem jedna uszczelka zaczęła przepuszczać wodę, z dużym prawdopodobieństwem wkrótce ten sam problem zacznie dotykać kolejne.
Woda nie kapie z różnych połączeń występujących w baterii łazienkowej, ale bezpośrednio z wylewki i to nawet po bardzo mocnym zakręceniu kranu? Z dużym prawdopodobieństwem przyczyną tej usterki nie jest uszczelka, ale zużyta lub mechanicznie uszkodzona głowica.
Obecnie najczęściej stosuje się jej wersję mieszakową. Jest tylko jedna i pełni dwie funkcje – umożliwia zarówno sterowanie ilością wody wypływającej z kranu, jak i jej temperaturą (miesza ciepłą z zimną, skąd bierze się jej nazwa). Z kolei klasyczna bateria do umywalki łazienkowej, stosowana coraz rzadziej, ma dwa kurki i dla każdego z nich jest oddzielna głowica.
Niezależnie od tego, jaki typ kranu masz w swojej łazience, uszkodzonej w nim głowicy nie da się naprawić, ale można szybko wymienić ją na nową. W tym celu po zaopatrzeniu się w odpowiednią część zamienną musisz:
Zużywanie się baterii łazienkowych skutkujących wyciekami jest naturalne i wynika z ich intensywnej eksploatacji oraz nieustannego wystawienia na działanie wody. W pewnym stopniu masz jednak wpływ na to, jak szybko będzie postępować ten proces. Aby wydłużyć żywotność kranu w łazience, powinieneś odpowiednio go użytkować i konserwować.
Przede wszystkim pamiętaj, aby:
Odpowiednie obchodzenie się z kranem w łazience to ważny, ale nie jedyny aspekt mający wpływ na jego żywotność. W dużej mierze uzależniona jest ona również od jakości baterii umywalkowej, dlatego planując jej wymianę postaw na produkt od sprawdzonego sprzedawcy. Skorzystaj z oferty sklepu internetowego naszej firmy YUTRA! Sprzedajemy wiele modeli armatury łazienkowej w różnych stylach – wszystkie produkty wykonane są z najwyższej jakości materiałów. Dzięki temu nie tylko stanowią ozdobę łazienki, ale także są wygodne w użytkowaniu oraz przede wszystkim bardzo wytrzymałe. W asortymencie oprócz nowoczesnych baterii znajdziesz także wiele praktycznych akcesoriów do nich.