PRAKTYCZNE PORADY I POMYSŁY NA ARANŻACJE
Kompleksowe odświeżenie mieszkania lub domu często wiąże się z wymianą pokrycia podłogowego. Podczas planowania tego etapu prac remontowych wiele osób rozważa zrealizowanie go we własnym zakresie. Za wyborem tego rozwiązania przemawiają aspekty ekonomiczne, gdyż rezygnując z usług specjalisty, można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dodatkową korzyścią jest satysfakcja z samodzielnego wykończenia podłogi. Ty także masz taki plan, ale obawiasz się, że przez brak wiedzy oraz doświadczenia popełnisz błędy? Montaż niektórych rodzajów pokryć podłogowych jest prosty i najlepszym tego przykładem są panele SPC. Jeśli zdecydowałeś się właśnie na nie, w artykule znajdziesz związane z nimi porady montażowe – sprawdź, jak krok po kroku ułożyć je samodzielnie!
Wspomniany rodzaj materiału do wykańczania podłóg można układać samodzielnie bez konieczności posiadania zarówno związanego z tym doświadczenia, jak i nawet specjalistycznych narzędzi. Panele podłogowe SPC są bowiem wyposażone w system montażowy na tzw. click. Oznacza to, że każdy z nich na jednej krawędzi ma wpust, a na drugiej idealnie dopasowane do niego pióro. Oba te elementy są tak wyprofilowane, aby po przyłożeniu do siebie tworzyły stabilne połączenie. Działa to na zasadzie zamka, który w momencie zatrzaśnięcie generuje charakterystyczny dźwięk kliknięcia, skąd wzięła się nazwa tego rozwiązania.
Montaż pokryć podłogowych SPC polega więc na fizycznym łączeniu ich krawędzi bez przybijania oraz klejenia. Wystarczy tak układać panele, aby w miejscu ich styku po jednej stronie zawsze był wpust, a po drugiej pióro. System „Click” służy do budowy tzw. podłóg pływających, które cechują się solidnością oraz długowiecznością. Jednak, aby tak było, należy trzymać się kilku podstawowych zasad montażowych, o których więcej dowiesz się w dalszej części artykułu.
Przed zabraniem się do pracy zacznij od skompletowania niezbędnych narzędzi oraz akcesoriów. Jeśli jesteś domowym majsterkowiczem, większość z nich zapewne już posiadasz.
Do montażu paneli podłogowych SPC będziesz potrzebować:
Oprócz tego zaopatrz się w podkłady pod panele podłogowe oraz materiały do ewentualnego wypoziomowania posadzki, jeśli konieczne jest wypełnienie ubytków i zniwelowania nierówności.
Aby szybko i bez stresu ułożyć panele podłogowe SPC, mając przy tym pewność, że wykonana z nich podłoga będzie solidna, musisz kierować się 3 podstawowymi zasadami montażu. Kluczowe jest:
Trwałość przyszłej podłogi z paneli SPC w dużej mierze uzależniona jest od poprawności przygotowania podłoża pod nią. Przede wszystkim musi być ono idealnie wypoziomowane. Z tego powodu, jeśli znajdują się w nim ubytki bądź nierówności, pracę zacznij od pozbycia się tych defektów. Jeżeli ogólny stan posadzki pozostawia wiele do życzenia, najlepszym rozwiązaniem będzie wyrównanie całej jej powierzchni przy użyciu masy samopoziomującej.
Pamiętaj, że po przeprowadzeniu prac związanych z poziomowaniem podłoża należy odczekać do jego pełnego wyschnięcia. Musi być suche, a do tego idealnie czyste – bez kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Na tak przygotowanej posadzce rozłóż podkłady pod panele podłogowe. Pełnią one kilka funkcji, z których najważniejsze to:
Ułożenie pierwszego rzędu paneli podłogowych jest kluczowe, gdyż od tego zależeć będą dalsze postępy pracy. Zacznij od wymierzenia, ile elementów potrzebujesz. Zazwyczaj jeden z nich trzeba dociąć i zaleca się, aby ten skrócony ułożyć na początku.
Panele tworzące pierwszy rząd układaj tak, aby ich krawędź z piórem była skierowana w stronę ściany. Oprócz tego koniecznie pamiętaj o dylatacji. Jest to szczelina pomiędzy murem a końcem podłogi, dzięki której materiały pokrycia podłogowego mogą pracować – rozszerzać się i kurczyć zależnie od temperatury. Odstęp powinien wynosić od 5 do 10 mm i aby był on równy na całej długości, używaj klinów dylatacyjnych.
Po ułożeniu pierwszego rzędu podłogi najtrudniejszy etap prac będziesz mieć już za sobą! Kolejne tworzy się już jedynie poprzez dokładanie paneli na zasadzie łączenia ich krawędziami. Każdy z nich lekko unoś, wsuwając pod niewielkim kątem pióro do wpustu, a następnie opuść aż do zatrzaśnięcia zamka (moment, w którym usłyszysz dźwięk kliknięcia). Pamiętaj, aby każdy zamontowany element dokładnie docisnąć do pozostałych – opukaj go młotkiem poprzez drewniany klocek.
Dla poprawy estetyki podłogi zaleca się lekkie przesunięcie każdego rzędu paneli względem poprzedniego. Aby bez wysiłku uzyskać ten efekt, zawsze zaczynaj układanie od elementu resztkowego, a więc pozostałego po poprzednio przyciętym panelu.
Po ułożeniu podłogi z paneli SPC pozostanie Ci już jedynie kosmetyka, czyli ukrycie szczeliny dylatacyjnej. Służą do tego listwy przypodłogowe, które mocuje się na różne sposoby, zależnie od ich rodzaju. Może to być montaż na klej, klipsy bądź wkręty.
Oprócz prostoty montażu istotną zaletą paneli podłogowych SPC jest łatwość utrzymania ich w idealnej czystości. Do tego cechują się one długą żywotnością bez konieczności regularnej konserwacji. Aby możliwie najdłużej cieszyć się pięknym wyglądem podłogi z tego materiału, po prostu regularnie ją odkurzaj. Bardziej uporczywe zabrudzenia przecieraj miękką, lekko zwilżoną ściereczką – unikaj stosowania agresywnej chemii.
Jak widzisz, przy odrobinie chęci możesz bez doświadczenia oraz specjalistycznych narzędzi samodzielnie zamontować pokrycie podłogowe – wystarczy, że wybierzesz odpowiednie materiały. Najlepsze znajdziesz w ofercie sklepu internetowego yutra.pl! Odkryj niezwykłą różnorodność naszych nowoczesnych paneli SPC, których ogromny wybór zainspiruje Cię do stworzenia podłogi swoich marzeń. Możesz wybierać spośród modeli imitujących wygląd drewna, kamienia oraz ceramiki, z których wszystkie dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych – zapraszamy do zakupu!